Ağaoğlu My World Hamam 2008 titiz mermer


İstanbul kuruceşme ottomans otel 2005 titiz mermer


Erenköy Konak Projesi 2006 titiz mermer


Kurna ve Pano


İstanbul Florya Hamam 2009 titiz mermer


İznik çinili çeşme


ANKARA Bilkent Oteli SPA Hamamı 2008 titiz mermer


ANKARA Bilkent oteli kurna ve panosu


Savarona Hamam 1990 titiz mermer


TÜRMENİSTAN Hamam 2008 titiz mermer


Türkmenistan Hamam 2008 titiz mermerİnşaat & yatırım Dergisi ropörtaj
İnşaat&Yatırım Dergisi 2010 ocak sayısı'nda Türkiyenin öndegelen SPA ürünleri üreticisi Titiz Mermer'in Sahibi Sn Mehmet Akça ile Ropörtajı.

 

Firmanız hakkında bilgi alabilirmiyiz?  

Titiz Mermer, hamam konseptleri tasarlayıp üretmeye 1985 yılında başladı. Geleneksel türk taş işçiliğini günümüze taşıyan çok güzel örneklerini ortaya koyduğumuz bu 24 yıl içerisinde Türkiye, Azerbaycan, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerde 800’ün üzerinde proje gerçekleştirdik. Titiz Mermer Türk Hamamı, Türk Hamamı Kurna ve panolarının yanısıra özel projeler için mermer yapı elemanları üretmektedir. Bu projelere örnek olarak Türkmenistan Devlet Ministırlığı binasını örnek gösterebiliriz. Bu projede mermer ile oluşturulan büyük salonların, banyoların yanısıra bina dış cephesinde kullanılan 1.5 metre çaplı büyük sutunlar zannediyorum olanaklarımız ve işçiliğimiz hakkında bir fikir verecektir. Türkiye ve Dünya’nın herhangi bir yerinde aynı anda 3 konstrüksiyon yapabilme olanağına sahibiz. 60 kişiyi aşkın kadromuz ile büyüklüğü ne olursa olsun her projeyi yüksek kalite standartlarımız çerçevesinde gerçekleştirebilecek olanaklara sahibiz. 

Ürünleriniz/Uygulamalarınız hakkında kısaca bilgi alabilirmiyiz. 

Titiz Mermer olanakları sebebi ile mermer hammaddesi üzerinde gerçekleştirilmesi gereken her türlü tasarımı meydana getirebilecek teknik altyapıya ve insangücüne sahiptir.  Türk Hamamı üzerine geliştirdiğimiz projeler, 50’nin üzerinde kurna ve pano modeli ile asıl konumuz olan Türk Hamamı’nı daha da geliştirmeye, tarihi örneklerden ve modern tekniklerden aldığımız ilham ile geleceğe taşıyoruz. 2008 yılında yeni bir projeye başladık; Luna Astro. Bu proje günümüzde yeni bir trend haline gelen Spa kültürüne yönelik ekipmanlar üretme ihtiyacından doğdu. İlk ürünümüz olan Luna Astro Modüler Türk Hamamı, mekanın içerisine bir mobilya gibi kurulabilen, özel duvar panelleri tarafından ısıtılan, geleneksel bir türk hamamının bütün olanaklarının yanısıra kullanıcısına bilgisayar kontrollü buhar odası, aroma terapi, ışık terapisi imkanları sağlayan bir ürün. Türkiye ve yurtdışında ilgi ile karşılanan modüler türk hamamımızı Luna Astro buhar odası, hotbed ve kar çeşmesi izliyor. Önümüzdeki dönemde de bu marka altında yeni SPA ekipmanlarımızı görmeye devam edeceksiniz. 

Firma olarak ihracat gerçekleştiriyormusunuz?

 Evet, Titiz Mermer 15’in üzerinde ülkede, 300’e yakın üretim tecrübesine sahiptir. Türk Hamamı geçmişte olduğu gibi bugünde Spa merkezlerinin cazibe noktalarından biri olagelmiştir. Bundan sonraki süreçte de Luna Astro markası ile Modüler Türk Hamamı, Buhar Odası, Hotbed ve kar çeşmeleri ile başlayan ürünlerimiz artarak devam edecek. 

Sektörünüzün ihracat durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Özellikle Türk Hamamı için konuşmak gerekirse, Türk Hamamı mistik atmosferi ile yabancılar için çekici bir ürün. Bu kadar beğenilmesine ve istenilmesine rağmen ülkemizin bu ürünü yeteri kadar tanıtabildiğini ve dünyaya yayabildiğini düşünmüyorum. Türk Hamamının niteliği hakkında yurtdışında kafa karışıklığı mevcut, sıklıkla Buhar Odası ile karıştırılmakta. Hatta yurtdışında kapısında Türk Hamamı yazan birçok mekanın buhar odası olduğunu söylemek mümkün. Bizler, Titiz Mermer ekibi olarak, Türk Hamamı’nı, tarihini, nitelik ve farklılıkları konusunda insanları bilinçlendirmek istiyoruz. Bunun için çalışmalarımız sürmekte. 

Sektör olarak yaşadığınız sorunlar nelerdir? Firmaların karşı karşıya kaldıkları problemler var mı? 

Elbetteki, problemlerimizin başında kalite mantığının tam olarak oturmamış oluşu. Kaliteli bir proje kaynağında taşın seçimi ile başlayan, bu taşın mekan içerisinde birbiri ile uyumunu sağlayacak olan renk eşlemesi ile devam eden, kullanılacak kaplama taşlarının büyüklüğü ve uyumu, oturma bölümlerinin çift kat yapılması, nerede ise farkedilemeyecek birleşim noktaları, oturak alınlarının içe yatık olması ve hamamın tamamında suyun belirli bir noktaya kendiliğinden akıp gitmesi yüzlerce minik detay bulunmaktadır. Kaliteli bir el işçiliği, baktığınızda yansımanızı göreceğiniz kadar iyi cilalanmış yüzeyler sonuç ürünün yüksek kaliteli olmasını sağlar. Örneğin derzlerin aralıklarının bıçak giremeyecek kadar dar oluşu bizim projelerimizde önemli bir mühendislik detayıdır. Bu sayede buralarda birikebilecek bakterilerin önüne geçmiş oluruz. Biz Titiz Mermer olarak bu kalite detaylarını müşterilerimize göstererek onlarında bu konuda bilinçlenmesini sağlamaya çalışıyoruz.  

Sektörünüz krizden sizce nasıl etkilendi? 

Ekonomik kriz nihayetinde insanların harcama yapmak istemediği, bu yönde planlarını erteledikleri bir süreç. Doğal olarak insanların yatırım kararlarını ertelediği bu dönemde bizim ürünlerimizde sektörün geri kalanı gibi bir yavaşlama içerisine girdi. Biz projelerin azaldığı bu dönemi, Arge çalışmalarımıza ve yeni ürün gamımızı geliştirerek değerlendiriyoruz. 

Sektörünüz açısından 2010 ve önümüzdeki dönemlere dair beklentileriniz ve öngörüleriniz nelerdir? 

2010 yılının ekonomik krizin etkilerinin azalacağı ve sektör olarak tekrar büyümeye başlayacağımız bir yıl olacağını düşünüyorum.


Türk hamamı tanıtan bir hizmet sitesidir. Fotoğrafların telifi ilgili siteye aittir.