Ağaoğlu My World Hamam 2008 titiz mermer


İstanbul kuruceşme ottomans otel 2005 titiz mermer


Erenköy Konak Projesi 2006 titiz mermer


Kurna ve Pano


İstanbul Florya Hamam 2009 titiz mermer


İznik çinili çeşme


ANKARA Bilkent Oteli SPA Hamamı 2008 titiz mermer


ANKARA Bilkent oteli kurna ve panosu


Savarona Hamam 1990 titiz mermer


TÜRMENİSTAN Hamam 2008 titiz mermer


Türkmenistan Hamam 2008 titiz mermerTitiz Mermer'in üretimi olan akıllı türk hamamı dubai'de
Bessam Yıldırım’ın geçen yıl kurduğu spa ürünleri pazarlayan firması Türkiye’den ithal ettiği Akıllı Türk hamamı ( Luna Astro ), sauna ve diğer SPA ürünleri'yle Dubai’de 7 milyon Euro ciro yakaladı.

 Sadi ÖZDEMİR / HÜRRİYET

Dubai’de iki serbest bölgenin Türkiye temsilciliğini yapan Bessam Yıldırım, Türkiye için ‘yatırım ajansı’ gibi çalışıyor. Yıldırım’ın geçen yıl kurduğu spa ürünleri pazarlayan firma, Türkiye’den ithal ettiği Akıllı Türk hamamı, sauna ve diğer ürünlerle Dubai’de 7 milyon Euro ciro yakaladı.

SON yıllarda Türk firmaları için cazibe merkezi haline gelen Dubai’de yaşayan Filistin asıllı Türk vatandaşı Bessam Yıldırım, Jebel Ali ve Dubai Airport serbest bölgelerinin Türkiye temsilciliğini yapıyor ve Türk firmaları için Dubai’de yatırım ajansı gibi çalışıyor. Türkiye için ne yapsa borcunu ödeyemeyeceğini söyleyen Yıldırım’ın geçen yıl kurduğu spa ürünleri pazarlayan firması Türkiye’den ithal ettiği Titiz Mermer’in üretimi Türk hamamları ve İzmirli İnanır Grup’un spa ürünleriyle 7 milyon Euro’luk ciro yakaladı. Yıldırım şöyle başlıyor anlatmaya:
Gazze’den İstanbul’a
“Filistinli büyük bir aşiretin çocuğuyum. Gazze Şeridi’nin yüzde 30’u bizim aşiretten. Babam da (Sami Farra) elektrik elektronik ithalatı yapan büyük bir tüccardı. İsrail işgalinden sonra her şeyimizi kaybettik. Lise 3’üncü sınıfta liseyi bitirmek için Kahire’ye amcamın yanına gittim. Üniversiteye devam edecektim ki mühendislik ve tıp gibi bölümlerin kapıları Filistinlilere kapandı. Filistin’e döndüm. Dayımın eşi Türk’tü ve İstanbul’da yaşıyorlardı. Üniversite için İstanbul’a geldim.”
Boğaziçi işletme
İstanbul’a geldikten sonra yengesinin kendisini önce Türkçe öğrenmesi için yabancı diller okluna götürdüğünü anlatan Yıldırım, “Boğaziçi İşletme ve İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi’ni kazandım. Boğaziçi’nden 1988’de mezun oldum” diyor. Üniversiteyi bitirdikten sonra bir firmada çalıştığını ardından da Üsküdar’da kendi şirketini kurduğunu anlatan Bessam Yıldırım, Türkiye’ye gelen Araplara ev ve otel rezervasyonu yaparak 3 yıl boyunca çok iyi para kazandığını söylüyor. Yıldırım, “Birinci Körfez Savaşı bu işleri bitirdi. 1993’te evlendim, bir oğlum oldu. Sonra boşandık. Türkiye’de de koalisyonlar, krizler bitmek bilmiyordu. 1994 krizi çok sarstı bizi ve şirketimi kapattım. MÜSİAD üyesi 14 işadamıyla Abu Dabi’ye inceleme gezisi düzenledim” diye konuşuyor. 
Abu Dabi’de danışmanlık
Bessam Yıldırım, şöyle devam ediyor: “1994’teki işadamı gezisinde bu ülkenin medyasında geniş yer bulduk. Dubai’ye geçtik ve iki ülke arasında neler olabileceğine dair rapor hazırladım. Artık Türkiye’de BAE’yi orada da Türkiye’yi anlatıyordum. ”
Yıldırım, Interlink adlı firmasıyla Türk markalarını Abu Dabi ve Dubai’ye taşırken Dubai yönetiminin de dikkatini çeker. Jebel Ali Free Zone  (JAFZ)  yönetimi “Türkiye’den sadece 4 firma var. Bizi Türkiye’de tanıt” diye teklifte bulunur. Yıldırım, “Şu anda JAFZ’da 100’den fazla Türk firması faaliyet gösteriyor. Şimdi de Dubai Airport Free Zone (DAFZ) aynı teklifi getirdi ve buraya da Türk firmalarını getireceğiz. Yine aynı heyecanla çalışacağız” diyor.

Damat’ın Türk olduğunu gösterdik

1998’de Abu Dabi’de bir mağazada Türk markası Damat’ın “Made in Italy” olarak satıldığını gören Bessam Yıldırım bu duruma çok üzülür. Yıldırım, şöyle konuşuyor: “Damat’ı, ortakları Süleyman Bey’i (Orakçıoğlu), Osman Bey’i (Arar) iyi tanıyordum. Süleyman Bey’i aradım ve  ‘Süleyman Bey buraya bavul ticaretiyle mal vermeyin, bir yatırımcı bulurum kendi mağazanızı açın’ dedim. Olumlu yanıt aldım. Enformasyon bakanlığı vasıtasıyla bir basın toplantısı daha düzenledim ve ‘Çok pahalıya aldığımız Avrupa markalarını Türkiye üretiyor’ dedim. Bu çıkış BAE medyasında geniş yer buldu. İstanbul’a uçtum. Damat’a, İpekyol’a, Network’e, LC Waikiki’ye gittim. Yatırımcılar bulduk ve mağazalarını açtılar. Made in Turkey’i gösterdik.”

Türk bilişim şirketlerini taşıyoruz

TÜRK firması Karel Elektronik’in distribütörlüğünü de alan ve yakında Abu Dabi’de 7 yıldızlı bir otele Karel santralı uygulayacaklarını söyleyen Bessam Yıldırım, başka Türk bilişim şirketleriyle de masaya oturduklarını belirtiyor. Yıldırım, “Şu anda, danışmanlık, ticaret ve spa işimizde 30 kişilik ekibimiz var ve 7 milyon Euro ciro yakaladık. Karel ve diğer anlaşmalarla bu yıl ciromuzu 10 milyon Euro’ya çıkaracağız” diyor. Dubai’de Türk kızı mimar Leman ile evlenen Bessam Yıldırım, spa işinin de eşinin mesleğiyle ilgili olduğunu söylüyor.

www.sadiozdemir.com/?SyfNmb=1


Türk hamamı tanıtan bir hizmet sitesidir. Fotoğrafların telifi ilgili siteye aittir.